Yabancı Dil olarak Almanca

Almanya’da yüksek öğrenim görmek için iyi derecede almanca bilmek gerekiyor. 30 yıldan beri Almanya’da okumak isteyen yabancı öğrenciler için almanca dersi vermekteyiz. Bu konuda başarımız deneyimli ve bilgi sahibi olmamızdan kaynaklanıyor. TestDaF sınav merkezi olmamız bu konuda öğrencilerimizi bilinçli ve kaliteli yetiştirdiğimizi göstermektedir.

Kurslar hakkında bilgi?

Dil kursun süresi 12 aydır ve bu kurlardan oluşmaktadır

  • Grundstufe 1
  • Grundstufe 2
  • Mittelstufe
  • Oberstufe

Kursların başlangıç tarihi?

Her kur üç ayın başında başlar ve toplam 250 ders saatinden oluşmaktadır. Bir kur toplam üç aydır. Her kurun sonunda öğrenci sınav yazıp sınavı geçtiği takdirde bir sonraki basamağa geçmeye hak kazanır. Sınav sonuçları 2-3 gün sonra bildirilmektedir. Diğer kur sınav sonuçları bildirdikten bir hafta sonra başlamaktadır ve böylelikle öğrenci zaman kaybetmemiş olur. Öğrenci adayın yeterli almanca bilgisi var ise farklı yüksek kurlardan başlayabilir. Bu kuru belirlemek için başlangıçta seviye tespit sınavı yapılmaktadır.

TestDaF sınavı nedir?

TestDaF sınavına katılmak isteyen öğrencilerin Oberstufe kuruna erişmiş olması gerekiyor, çünkü bu kurda sizi TestDaF sınavına hazırlamaktayız. Almanca dil bilginizi iyi bir düzeye getirmek için sizleri şu aşamalara hayırlamaktayız:

  • Okuma-Anlama
  • Dinleme-Anlama
  • Yazılı-Dili
  • Konuşma-Dili

Genelde üniversitelerde öğrenim görmek için her bir bölümden 5 üzerinden 4 (= TDN 4) almak gerekiyor. Her üniversite öğrenciyi farklı puanlarla kabul ettiği için doğrudan üniversitelerle bağlantı kurmakta fayda vardır. Bu konuda da size yardımcı olmaktayız.

Beni ne gibi masraflar bekliyor?

Her kur toplam 930 Euro’dur. Kursda yerinizi garantilemek için kursa başlamadan önce kurs miktarını ödemelisiniz. Kira ve yeme içme masrafları aylık yaklaşık 600 Euro tutmaktadır. Ev bulma konusunda da her türlü yardıma hazırız.

Nasıl başvurabilirim?

Paderborn veya Dresden’de öğrenim görmeye karar verdiyseniz, başvuru formunu doldurunuz ve gerekli adrese yollayınız. Yanı sıra 50 Euro olan başvuru ödemesini havale ettiğiniz takdirde dil kursunda yeriniz rezerve edilmiş ve gerekli evrakları elde etmiş oluyorsunuz. (bkz. Vizeye ihtiyacım var mı?)

Vizeye ihtiyacım var mı?

AB vatandaşı olamayan öğrenciler kursa katılmak için vize almak zorundadır. Gerekli konsolosluklarla veya elçiliklerle önceden görüşüp bilgi alınız veya bize yazdığınız takdirde gerekli bilgileri size yazabiliriz.

Vize alamadığım takdirde kursa vermiş olduğum ücrete ne oluyor?

Vize alamadığınızı ispatladığınız takdirde tabii ki ödemiş olduğunuz kurs ücreti size iade edilmektedir. Bu durumda alman konsolosluğundan aldığınız red cevabını yollamalısınız.

Almanya’ya geldiğimde ne yapmalıyım?

İlk olarak bizimle irtibata geçiniz. Havalimanından veya tren istasyonundan  eve transferde zorluk çekmemeniz için bize zamanında haber verirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Paderborn’a geldikten hemen sonra Einwohnermeldeamt’a (belediye) ve Auslaenderamt’a (Yabancılar Polisi)  müracaat ediniz. Müracaat için kira kontratı ve pasaportunuzu yanınıza alınız. Her iki kurum Stadtverwaltung’dadır (Belediye Sarayı). Dresden’de bu kurumlar her semtin Ortsamt adı verilen  kurumundadır. Ayrıca tercih ettiğiniz bir bankada hesap açtırmanız gerekmektedir. Bu işlemler için enstitümüzdeki farklı yabancı diller konuşan çalışanlarımız size her türlü yardımı vermektedir. Ayrıca sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Vizenin uzatılması için geçerli sağlık sigortası şartır. Size uygun sağlık sigortası için yardımcı olabiliriz.